Hallgatók mondták el a véleményüket a MOME-Market kurzushétről.

Előregyártott épületpáncélok címen tartott kurzushetet februárban a Market és MOME. A cél koncepciót alkotni egy újszerű, innovatív és esztétikus előregyártott beton homlokzatburkolati rendszerhez, a legjobb terv pedig gyártásba is kerül. Hogyan értékelték a MOME hallgatói az első hét tanulságait?

Az ötnapos kurzuson négy csapat vett részt, építész, formatervező, tárgyalkotó és média szakos hallgató, kevert csapatokban. A négy koncepcióból kettőt választottak ki, amelyek részt vehetnek egy, ugyanezen témára épülő 12 hetes KFI kurzuson.

A két csapat tagjai:

  1. Buliska Erzsébet, Kovács Kristóf, Répás Janka, Várady Luca, Veres Dóra;
    Az első csapat koncepciója a betonpanelek illeszthetőségének kérdésére kereste a választ. A természetes repedések és az eltépett papírlap elvén, mesterségesen tervezett réseket hoznak létre, amik esztétikusak és elkerülik a raszteresség látszatát.
     
  2. Berkes Anna Csenge, Kökényes Melinda, Lipotzy Kristóf, Véghelyi Borbála.
    A második csapat hasonló problémát járt körül. Megoldási javaslatuk egy térbeli elemrendszer, ami egyszerre plasztikus és kilép a homlokzat szigorú síkjából. A papírlapok origami szerű meghajtásának elvén hozzák létre egyedi és változó faktúráját.
Kiindulópont a B csapatnál......és a D csapatnál

A kurzust a MOME részéről három mentor vezette: Göde András (Építészeti Intézet), Vető Péter (Design Intézet), Kemény Péter (Design Intézet). Őket támogatták a Market szakértői: Báthory Balázs (innovációs vezérigazgató-helyettes), Csukás Zoltán (műszaki vezérigazgató-helyettes, Prebeton Zrt.), Ritter Ádám (műszaki ügyvezető-helyettes, Moratus Kft.), Keszthelyi Kristóf (ügyvezető igazgató, Lean Tech Kft.).

12 hetes KFI kurzus

A 12 hetes KFI kurzus a MOME Innovációs Központ (IK) keretein belül történik. A kurzushetet vezető három mentor támogatja továbbra is a projekteket, valamint a Market részéről is folyamatos a szakmai mentorálás. A kurzus végén a nyertes csapat koncepciója nyomán a betonpanel-rendszer kivitelezése a Market Prebeton beton előregyártó üzemével közösen történik.

A közös fejlesztési munka során a diákoknak lehetősége van elmélyülni az építészetet napjainkban erősen meghatározó kérdésben, miközben a csapatok diverzitásának köszönhetően új ötletek és meglátások ötvöződnek a formálódó koncepciókban. 

12 héten át minden pénteken konzultációs alkalmak során segítik az oktatók a hallgatók munkáját, a Market pedig minden második héten mentorálja a csapatokat.

Látványterv a D csapat munkájáról

A kurzus zárásaként elkészülnek a projekt műszaki dokumentációi, melyek alapján legyártják a prototípusokat, próbadarabokat, végül kiválasztják a győztes pályaművet. A Market és MOME oktatói, mentorai és szakemberei közösen döntik el, hogy melyik pályamű felel meg minél inkább a támasztott értékelési szempontoknak. Az esztétikai szempontok mellett megjelenik az újszerű és innovatív megoldások kritériuma. Ugyanilyen fontos szempont a műszaki megfelelőség, a gyárthatóság és adaptálhatóság különböző geometriájú épületekre. Végül, de nem utolsó sorban a termékké vagy rendszerré fejleszthetőség is fontos szempont.

A tényleges gyártás tervezett ideje (a járványügyi korlátozástoktól függően) 2021 május-június; mindkét csapat pénzjutalomban részesül.

„Belátást nyertünk egy piacképes termék előállításába”

De mit mondanak a hallgatók, milyen hasznos és speciális tudással gazdagodtak?

Látványterv a B csapat munkájáról

„Nagyon jónak látom, ha konkrét projekteken keresztül tud létrejönni kapcsolat egy vállalat és egyetem között – mondta az 1-es csapat tagja, Kovács Kristóf. – Mindkét félnek érdeke, hogy a lehető legjobban kisegítse a másikat. A Market kurzushét esetében nagyon hasznos volt az, hogy tematikusan tartottak nekünk előadásokat a gyártásról és tervezésről. Ezen kívül volt lehetőség kis konzultációkra is a Market szakembereivel.”

A kettes csapat képviseletében Véghelyi Borbála elmondta, hogy „megismertük az előregyártott beton fal építéstechnológiáját, az öntéstől a helyszínen való összeszerelésig. Emellett további tapasztalatokat szereztünk az öntött modellek elkészítése folyamán.

Belátást nyertünk egy nagyobb cég előregyártási folyamatába. Ez alatt értem a technológia műszaki részleteit, illetve azt, hogy mennyi kritériumnak kell megfelelni, hogy a termék piacképes legyen.”

Galéria – Kattints a nagyobb képekért és a képaláírásokért!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Hulladékból készített téglát egy skót professzor

Hulladékból készített téglát egy skót professzor

Hogy véget vessen az építőipar környezetszennyező gyakorlatának.

Negyedórás riport egy napelemes házról - 1979-ből

Negyedórás riport egy napelemes házról - 1979-ből

A CBS hírcsatorna készített róla egy kisfilmet, amelyben a napenergia tömeges hasznosítását sürgette.

Tévhitek az energiatakarékosságról

Tévhitek az energiatakarékosságról

Tényleg kihűti a lakást a szellőztetés, valóban az ablakon szökik ki leginkább a meleg levegő? 

Hirdetés