Ökobetont az óceánba

Az ECOncreteTECH saját szavaival élve a „felelős víz alatti építkezés” szellemében fejlesztette ki egyedülálló, szabadalmaztatott, klímabarát technológiáját, az ECOncrete®-t (ökobeton).

Az izraeli illetőségű ECOncreteTECH vállalatot 2012-ben alapították a tengeri élővilág védelmében határozottan kiálló szakemberek – biológusok, ökológusok, környezetmérnökök, tervezők és betontechnológiai specialisták. Fejlesztésük, az ECOncrete® valójában egy olyan építőanyag, ami a klasszikus beton helyettesítésére alkalmas, miközben a tengeri ökoszisztémára is jótékonyan hat: újra partközelbe hozza az „érzékeny” életet víz felett és víz alatt is.

 

 

Az új technológia a biomimikrit (a természet törvényeit, stratégiáit utánozó eljárásrend – a szerk.) alkalmazta az innovatív betonanyag kifejlesztésénél. A létrejött új anyag alkalmas rá, hogy a klasszikus szervetlen építőanyagokat helyettesítse a partok stabilizálása sorám. miközben a természetes kőzethez hasonlóan tud rajta megtelepedni a mikro- és makroökoszisztéma.

 

 

Az ECOncrete® alapvetően egy három komponensbúl álló adaléknak köszönheti organikus tulajdonságait. Az első egy biológiai adalékanyag, amely kiegyensúlyozza a beton kémiai összetételét, a második összetett felületeket képez,, amin az élő organizmusok meg tudnak teleoedni, a harmadik pedig nagyobb szilárdságot, tartósságot ad az ECOncrete®-nek. Mindezek együttesen elősegítik – többek között – osztrigák, barnaalgák, korallok megtelepedését, amelyek biológiai ragasztóanyagként, ún. „biovédelemként” működnek, és tovább erősítik az ökobetont.

 

 

A Coastalock az elsők között létesített, ökobetont felhasználó projekt San Diego kikötőjében. A partvédelmi rendszerhez a két kísérleti szakaszon telepített, páncélként védő egységet úgy helyezték el, hogy leutánozzák az árapály során kialakuló, a tengeri élet melegágyaként működő medencéket, barlangokat. A sikeres installációt követően a kikötő további szakaszaira is kiterjesztik az ECOncrete® sávokat. A projekt eddigi sikerei reménykeltők, bízhatunk benne, hogy ismét egy újabb hatékony lépéssel kerültünk közelebb a földi élettér helyreállításához.

 

 

ECOncreteTECH | Web | Facebook | Instagram

 

 

Forrás: designboom

 

További képek a galériában!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Kapcsolatban a természettel – a város közepén

Kapcsolatban a természettel – a város közepén

A dán család a tetőtér megvételekor tetőteraszt akart létrehozni, döntésük azonban egy szabadon használható nappalit eredményezett.

Szintet lépett a DECODE pályázat

Szintet lépett a DECODE pályázat

Kihirdették a győzteseket, és megnyitották a pályaművekből rendezett kiállítást a Faur Zsófi Galériában.

Jövőre több mint ötmilliárd forintból újul meg az Allee

Jövőre több mint ötmilliárd forintból újul meg az Allee

Korszerűsítik és kívül-belül frissítik a 46 700 négyzetméteres belbudai bevásárlóközpontot.

Hirdetés