Az Icomos-díjas, Market Építő Zrt. által elindított ROM Vándor program Csákányospusztán adta át a legújabb helyreállított romemléket.

A magyar romvédelem egyik legvagányabb fejezetét indította el a Market Építő Zrt. még 2021-ben, amikor hazánk kisméretű és ezáltal a felújítási programoknak is a perifériájára szoruló romemlékeit kezdte felújítani. A gondos előkészítési fázist követően az örökségvédelmi program első állomásaként 2022-ben a Zsámbéki-medencében található töki romtemplomot óvta meg a vállalat. 2023-ban aztán a Balaton partján található kövesdi templomrom és környezete újulhatott meg következő lépésként.

A kezdeményezés idén az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága „Példamutató Műemlékgondozásért Díját” is elnyerte. Július 18-án a harmadik helyszínen a csákányospusztai templom-maradvány felújítását végezte el a vállalat. A rom egy Árpád-kori, egyhajós, patkóíves szentélyű, északkeleti irányba tájolt kis templom kirajzolódása. Az építmény romjait egy 2003-2005 közötti régészeti kutatás tárta fel. Az előkerült román-kori töredékeket a Tatabányai Múzeum őrizte és őrzi. A vakíves fríz és a félköríves, rézsűs ablakok maradványai alapján a templomot a 12-13. század fordulóján építhették.

Tatabányának ez az egyetlen középkori emléke, mely mostantól műemlék

Az örökségmentő projekt keretében megvalósult a középkori falazatok konzerválása, állagmegóvása – megerősítve a megmaradt falszövetet. A falazati munkálatok a területen összegyűjtött eredeti kövek felhasználásával történtek. A szakrális tér funkcióját egy kőtömb oltárral és egy kőpaddal jelzik. A projekt külön hozzáadott értéke, hogy a templomrom hivatalosan is műemléki védettséget kapott.

Az alábbiakban Belecz Péter, a ROM Vándor program vezetőjének átadáson elhangzott beszédét publikáljuk.

Köszönjük a jelenlévőknek, hogy a forróság ellenére idezarándokoltak. A jelenlévők többségének közvetlen köze van a megújult templomromhoz, akár egy hivatali döntéssel, szakmai javaslattal, vagy fizikai támogatással, de segítette a végeredményt, melynek helyén pár hónappal ezelőtt még csak gazos omladék-halom volt, egy szinte teljesen ismeretlen templomrommal. Nagyon felemelő érzés egy „alvó értéknek” az újraélesztésében részt venni, és ezt most Önökkel, Veletek megosztani...

A ROM Vándor programunk fókuszában egy különleges és sajátos építészettörténeti és kultúrtörténeti jelenség áll – ezek az Árpád-kori templom- és kolostorromjaink. A várromjaink mellett ezekről a kisléptékű szakrális rom tereinkről kevesebb szó esik, amolyan „mostohagyermekei” a műemlékvédelemnek, amelyek ismeretlenül pusztulnak, méltatlanul erodálódnak. Programunk keretében ezek szakszerű állagmegóvása, konzerválása, környezetük rendezése, megújítása a cél, és valami „plusz elem”, amit az adott rom identitásához alakítunk. Csákányospusztán ez a plusz elem a 1,2 tonna súlyú kőtömb-oltár elhelyezése volt – mellyel az alvó rom újra élő/szakrális funkciót kap, teret biztosítva akár ökumenikus egyházi ceremóniáknak. A felújítással és a felszentelési ceremóniával egy új időszak kezdődik a templomrom életében. 

Nyolc hónapja kezdtük a munkát, Krenn Tamás kollégánk jóvoltából lett kiválasztva a rom, Tamás egyben projektvezetője a ROM Vándor projektcsapatának. Csákányospuszta esetében valódi rom mentésről beszélhetünk. Azt tudjuk, hogy a régióban kevés középkori műemlék van, de azt nem, hogy Tatabányának ez az egyetlen ilyen korú, fennmaradt épített öröksége. Ahogy Gabriella is említette, majd 20 éve már cél a templomrom állagmegóvása, de „ilyen-olyan” okból megszakadtak a próbálkozások. Igen, az „ilyen-olyan” okok a legnagyobb ellenségei minden alkotómunkának. Kicsit hazabeszélve „Marketesen” szólva mondhatom, ha egyszer eldöntünk valamit, azt a legjobb tudásunk szerint véghez is visszük, nem engedjük el. Kívülről nézve egy ilyen folyamatot ez talán túlzónak, akaratosnak tűnhet, de pont az „ilyen-olyan” okok áttörése, leküzdése után jön meg az eredmény, enélkül vagy nem valósul meg a cél vagy ütemezhetetlen lesz...

Scheer Sándor, mögötte Belecz Péter az ünnepélyes átadáson

A mostani helyreállítás keretében, stabilizáltuk az eredeti falszövetet. A falazatok megerősítéséhez a helyszínen megőrzött depóniából származó köveket használtuk fel, a sarok- és kváderkövek egy részét a Tatabányai Múzeum biztosította. A falazati munkálatokhoz a Mapei cementmentes műemléki habarcsát alkalmaztuk, tapasztalataink, vizsgálataink alapján ez a legjobb ilyen típusú zsákos habarcsanyag. Ezúton köszönjük a Mapei-nek, hogy a projekt mellé állt és műszakilag is kiséri a munkálatainkat.

A templombelsőbe kőzúzalék került, kiemelve a kőpadot és kőoltárt – egyszerű, természetes megjelenésükkel az „időtlen” minőséget képviselik. Nem túlhangsúlyozva, de kialakítottunk egy tűzrakó részt is. Igaz, a külterületen a tűzveszély és a szemetelés problémát jelenthet, de ismerve az erre túrázók igényét a Nemzeti Parkkal közösen a kiépítés mellett döntöttünk. A bejáratnál elhelyezett Corten acél információs tábla egyszerre informálja a látogatót, és vertikumával teszi láthatóvá távolról is a templomromot. A rom elméleti rekonstrukciós képét a meglévő analógiák alapján véglegesítettük, erről készítettünk egy külső-belső látványképet, amihez alkalmaztuk az MI képalkotó eljárását. A táblára szeptemberig egy QR kódot helyezünk, a projekt weblapunkon keresztül részleteiben is tájékozódhat majd az érdeklődő a csákányospusztai helyszínről. 

Visszatérő projektelem a romnapló! Amikor ezt elkezdtük tesztelni nem tudtuk, fog-e működni. Most már látjuk, van helye, kedvelt projekteszköz. Aszófőn pár havonta megtelik egy ilyen füzet, ennek tartalmát az önkormányzat archiválja – ezek a bejegyzések/rajzok is megőrzendő lenyomatai a kornak, annak a kiránduló, túrázó rétegnek, akik eljutnak egy ilyen helyszínre. Az alsó bekötő úthoz egy általános információstáblát helyeztük ki, ez a terület házirendjét, annak természeti értékeit, és az általános régészeti információkat tartalmazza. Három darab pollerrel lezártuk az alsó bekötő utat, kizárva a közvetlen gépkocsis megközelítés lehetőségét...

Ez a megújult kisléptékű tér és projekt többről szól, mint egyszerű állagmegóvásról. A mai kor kikerülhetetlenül arra szólít: gondoljuk újra meglévő fizikai/szellemi erőforrásainkat, dolgozzunk azzal, ami adott, amink már van. Tekintsünk rájuk más szemmel! Divatos szóval egyfajta „újrahasznosítási” folyamat ez. Ha valami nincs, abból nagyon nehéz új értéket teremteni, ám amennyiben adott egy meglévő érték, ha kicsi is, arra már lehet építkezni. Nincs önmagában egy épület, ahogy egy rom sincs önmagában - romtáj van, bárhová is megyünk. Egy épített örökség megóvásával, annak környezetét is megóvjuk, akár konkrét beavatkozásokkal vagy azért, mert felhívjuk a figyelmet a komplexebb értékeire. A ROM Vándor hálás „járuléka” a társadalmasítás, egyfajta edukáció az adott közösség felé, és persze minden egyes új helyszínnel magunk felé is. Programunk ennek mentén halad és fejlődik. Külön köszönet a Market vezetőségnek, hogy ehhez teret/időt biztosít túl a nélkülözhetetlen anyagi forrás mellett...

Azt is nagyon jó tapasztalni, talán elsősorban az Ügy jellege miatt, hogy eddig minden helyszínhez kaptunk váratlan plusz felajánlást a közösség részéről. Ez itt Csákányospusztán, Tatabányán sem volt másképp. Elsősorban a tulajdonos jóvoltából, aki az elejétől kezdve támogatta elképzelésünket, aminek része volt, hogy a közvetlen romterület kerüljön át a helyi közösséghez – ennek eredménye lett, hogy Tatabánya Önkormányzata „befogadta” a telket.

A tulajdonos átnyújtotta az Önkormányzatnak a templom telekrészét

Itt szeretném megköszönni az Önkormányzat vezetőségének és mind a 17 képviselőnek, akik egyhangúan a cél mellé álltak. A földtulajdonos Sármán Zoltán György jó lokálpatriótaként a rom szűkebb területét odaajándékozta az önkormányzatnak, ez a folyamat még tart, hamarosan hivatalosan is biztosítva lesz a templomrom megközelíthetősége, további kutathatósága. A képviselők között Hajdú Ferenc felajánlotta asztalosi szaktudását, az alsó bekötő út információs tábla az ő adományát és keze munkáját dicséri. Köszönjük Pál Gabriella csapatának, hogy a régészeti felügyeletet ingyen biztosították, és szakmaiságukkal folyamatában támogattak minket. Köszönjük a tatabányai kormányhivatal örökségvédelmi osztályának a szakmai együttműködést. László János régésznek, aki közvetlen „gazdája” a területnek – 2003-ban az ő vezetésével lett feltárva a terület. Folyamatban van a templomrom hivatalos műemléki védettségének megszerzése, ennek köszönhetően a rom már ideiglenesen védettség alá került.

Itt köszönjük meg Deák Krisztina műemlékvédelemért felelős helyettes államtitkár asszonynak és osztályának szakmai közbenjárását, együttműködését. És mivel ezzel a harmadik helyszínnel jubileumi számhoz értünk, hadd köszönjem meg a ROM Vándor projektcsapatának áldozatos munkáját: Krenn Tamásnak, Jung Áginak, dr. Kotek Szilvinek, Szabadosi Tamásnak, Szappanos Tibornak, a Market leányvállalatainak, kiemelve a Market Épületszervízt. A Papp testvéreknek külön köszönjük a mostani köves munkákat és hozzá a kő-keresztet. Minden Önkéntesnek, aki – ha kis résszel is –, de hozzájárult az eredményekhez. Műemléki, szakmai mentorunknak Arnóth Ádámnak úgy szintén.

Az egyik legfontosabb Partnerünknek, a KÖZTI képviseletében Kelemen Bálint vezető tervezőnek, aki ha kell, hétvégét és szabadságot nem ismerve a legnagyobb szakmai alázattal képviseli a tervezői oldalt. Végül a rendezvényszervező és kommunikációs osztályunknak, akik nagy gondossággal szervezik helyszínről-helyszínre az ünnepi átadókat, és az önkéntes vállalati napokat. Hagyományosan az önkéntes napot itt is megtartottuk. Ezen a helyszínen kisebb tereprendezési munkákat végeztünk, és a Nemzeti Parkkal közösen Klébert Antal úr vezetésével közel 20 céges munkatárs bevonásával madárodúkat készítettünk, egy nagyon különleges, fokozottan védett madárfaj számára, mely a területen fészkel: ez a Nyaktekercs nevű madár.

A ROM Vándor más helyszíneihez hűen, egy információs tábla és egy elméleti rekonstrukciós rajz tájékoztatja a látogatókat

„Amit mélységében megismersz, azt meg is szereted!” Vállalatunk szlogenje az „építeni szeretünk” mottó kicsit erre utal. Minden egyes helyszínt, új kihívást és feladatot meg kell ismernünk, ha szépet és minőségit szeretnénk. Mi felfedeztük, megismertük és megszerettük Csákányospusztát. Reméljük és kívánjuk, hogy a helyi közösség is fedezze fel, ismerje meg és szeresse ezt a különleges költői tájat, templomromot!

ROM Vándor program / Market Építő Zrt.
Fővállalkozó és a program finanszírozója: Market Építő Zrt.
Programigazgató: Belecz Péter
Projektvezető: Krenn Tamás
Építésvezető: Szabadosi Tamás
Szakipari referens (kertészet): Windisch Mária
Műszaki előkészítő: Jung Ágnes
Vállalati társadalmi szerepvállalás: Nagy Edit

Partnerek:
Tervezés: Kelemen Bálint, vezető tervező (KÖZTI)
Tudományos dokumentáció: Arnóth Ádám, Patak Gergely
Régészeti partner: Tatabányai Múzeum, László János
3D pontfelhő, ortofotó: Szappanyos Tibor / Kvalitron Kft.
Műemléki habarcs: MAPEI Kft.

Kivitelezés: 
Market Épületszervíz Kft. (Market Leányvállalat)
OKM Kft. (Market Leányvállalat)
T-Brass Kft.


 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Egy speciális körülmények közt épült szálloda

Egy speciális körülmények közt épült szálloda

Kétéves a Hotel Clark, amelynek különleges építési körülményeiről Májer András nyilatkozott.

Tökéletes relaxáció a MOME campusával

Tökéletes relaxáció a MOME campusával

Ha nem hiszed, hogy lehetséges, nézd meg ezt a videót!

A Párisi Udvar felér egy időutazással

A Párisi Udvar felér egy időutazással

Korok és stílusok, fantázia és valóság, élő munka és százéves high-tech alkot lélegzetelállító elegyet.

Hirdetés