Az épített környezeti nevelés témáról 16 országból, a világ minden részéből érkeznek az előadók, hogy innovatív példákkal és jól működő országos stratégiák bemutatásával együtt gondolkodjunk az építészek lehetséges szerepvállalásáról a közoktatásban.
Web: | https:/ |
Kezdődik: | 2019 Május 16. 09:00, Csütörtök |
Végződik: | 2019 Május 16. 18:00, Csütörtök |
Hely: | BME K épület 210. |
Település: | Budapest |
A Magyar Építőművészek Szövetségének invitálására az építészek világszervezete, az UIA Architecture and Children munkacsoportja Budapesten tartja háromnapos tanácskozását. A csoport tevékenységének célja, hogy felhívja a figyelmet az épített környezeti nevelés fontosságára és az ezzel foglalkozó szakemberek munkáját segítse világszerte.
A tanácskozás első napján a munkacsoport delegáltjai konferencián osztják meg tapasztalataikat az érdeklődőkkel. Ennek fő témája, hogy az építészek és az építészet hogyan tud bekerülni az iskolákba? Hogyan segítheti tudásával, személetmódjával és jelenlétével egy építész, hogy a most felnövekvő generáció jobban és aktívabban foglalja el helyét a környezetben, értse az épületek jelentéseit, lássa szépségeit, értékelje az épített örökséget csak úgy, mint a jelenkori elképzeléseket és felelősségteljesen, környezettudatosan és arányosan gondolkodjon az épített jövőről?
A konferencián 3 országos modellel, a német, az osztrák és a román elképzeléssel, valamint számos érdekes példával találkozhatnak az érdeklődők. A külföldiek előadását követően a BME Építőművészeti Doktori Iskola volt és jelenlegi doktoranduszai villantanak fel magyar példákat, olyan foglalkozásokat, képzéseket, beavatkozásokat és módszereket, amelyeket több éve a gyakorlatban is használnak.
A konferencián kerül meghirdetésre az UIA által kiírt Golden Cubes Awards, amelyet Magyarországon a Magyar Építőművészek Szövetsége szervez, és az épített környezeti nevelésben tevékenykedők munkáját ismeri el. A legjobb alkotásokból 2020 nyarán Rio de Janeiróban nyílik kiállítás, amely város elsőként lett a Világ Építészeti Fővárosa. A konferenciát egy nagy kerekasztal-beszélgetéssel zárják16:30-tól, amelyen a szakma jeles szervezetei, a minisztériumok, képzési helyek és az épített környezeti nevelésben gyakorlott aktorok vesznek részt.
Az UIA azért tartja kiemelkedő fontosságúnak a gyerekek képzésében való részvételt és ennek érdekében a pedagógusokkal folytatott közreműködést, mert a mai gyerekek lesznek azok, akik meghatározzák, hogy a jövőben milyen minőségű lesz a környezetünk. Attól függ, hogy az új generáció tud-e majd egészséges, kiegyensúlyozott és megalapozott döntéseket hozni, hogy az iskolai éveik alatt milyen tudásokat, készségeket, és képességeket sajátítanak el. Az otthonuk, az iskolájuk, az a környék és közösség, ahol felnőnek, mind arról küld számukra üzenetet, hogy mi a helyük a világban. Létfontosságú ezt szakszerűen támogatni, a párbeszédet a környezetről elindítani.
Külföldi előadók
- Ausztria / Barbara Feller
- Benin/ Hadegnon Fantodji
- Bulgária / Magdalina Rajeva
- Egyiptom / Heba Safey Eldeen
- Feröer Szigetek / Ole Jensen
- Franciaország /Ewa Struzynska
- Izrael / Shany Granek
- Japan / Junko Taguchi
- Lengyelország / Katarzyna Domagalska, Dorota Wantuch-Matla
- Németország / Hannes Hubrich
- Olaszország / Lilia Cannarella
- Románia / Mina Sava, Claudia Pamfil
- Oroszország / Nona Aznavouryan
- Svédország /Suzanne de Lavan
- Törökország/ Tezcan Karakuş Candan
A BME Építőművészeti Doktori Iskolájának előadói
- B-Hajas Ágnes
- Bedecs-Varga Éva
- Dávid Dóra
- Skaliczky Judit
- Tánczos Tibor
- Terbe Rita
- Tótpál Judit
Beszélgetőpartnerek
- Bálint Imre DLA építész
- Csernyus Lőrinc építész, MMA művészetelméleti tagozat, az Óbudai Waldorf Alapítvány kuratóriumi tagja
- Dúll Andrea környezetpszichológus, tanszékvezető egyetemi tanár, ELTE PPK általános dékánhelyettese
- dr. Fülöp Péter, politikai tanácsadó az EMMI munkatársa
- Gaul Emil Ph.D. nyugalmazott egyetemi tanár
- Hajnal Gabriella, Klebersberg Központ elnöke
- Illés Anikó, Ph.D művészetpszichológus, MOME Elméleti Intézet vezetője
- Lőrinczné Balogh Krisztina, Miniszterelnökség, Építészeti és Építésügyi Helyettes Államtitkárság, Építészeti Főosztályvezetője
- Mészáros Zsuzska, designpedagógus, Fazekas Mihály Gimnázium tanára
- Pataky Gabriella Ph.D. egyetemi docens, vizuális képességkutató, művészetpedagógus, ELTE TÓK Vizuális Nevelési Tanszék
- Szilágyi-Nagy Anna, tájépítész, kultúrAktív Egyesület alelnöke
- Vasáros Zsolt DLA építész, egyetemi docens, a BME dékán-helyettese, az Ipartanszék tanszékvezetője
A beszélgetést vezeti: Somogyi Krisztina, építészet kritikus, vizuális környezet-kutató, az UIA Architecture and Children munkacsoportjának magyar delegáltja. Regisztrálni az eseményre itt tudtok.