Tizenkét ország majd százötven kreatív alkotójának tárgyai tekinthetők meg a Bálnában.

Megnyílt a Határtalan Design 14. madeinhungary + 7. MeeD kiállítás cseh, francia, lengyel, magyar, német, olasz, osztrák, portugál, román, spanyol, szlovák és svájci designerek munkáiból.
 

Alkotó: Kele Sára - Fotó: Villányi TamásAlkotó: Filip Mirbauer - Fotó: Villányi Tamás

Immár tizennegyedik alkalommal szervezi Szigeti Szilvia textildesigner és Radnóti Tamás belsőépítész a régió egyik legjelentősebb designeseményét, a Határtalan Design 14. madeinhungary + 7. MeeD (Meeting of European and Central European Designers) kiállítást, találkozót és rendezvénysorozatot.


A válogatásban 12 ország közel 150 designerének tárgyai kapnak helyet, melyek között sorozatgyártott termékek, kisszériás darabok, valamint a műfajokat szabadon értelmező egyedi alkotások egyaránt szerepelnek.

A kurátorok kifejezett szándéka, hogy megmutassák a terület sokszínűségét, frissességét, ezért az aktuális trendek figyelembevételével megalkotott tárgyak mellett egyéni látásmódot tükröző darabok is helyet kapnak. A tervezői gondolkodásmód sokféleségét mutatja, hogy a környezettudatos elvek, mellett a slow design filozófiája is megjelenik, sőt egyszerre láthatunk low- és high-tech, 3d nyomtatott és kézzel készült tárgyakat. A fiatal és középgenerációs kreatívok munkái között számos hazai és nemzetközi díjjal elismert munka látható.

Szigeti Szilvia kifejtette: "A tervezők kiválasztását minden évben hosszas kutatómunka előzi meg. Korosztálytól függetlenül olyan alkotókat keresünk, akik egyedi stílusban dolgoznak, a saját területükön eredeti tárgyakat hoznak létre. Az eltelt 14 év alatt több száz tervezővel ismerkedtünk meg, akik közül jónéhánnyal személyes barátságot is ápolunk. Ezt az organikusan bővülő kapcsolati hálót az a törekvés rendezi egységbe, hogy a tárgyak mögött mindig az alkotó embert keressük, valamint az, hogy bemutassuk az aktuális nemzetközi tendenciákat Budapesten."


Texhibition

A textiltervezőket és -gyártókat összefogó Texhibition című projekt négy éve működik, a legfrissebb eredmények idén is láthatók. A projektben textilgyártók – Aste bútorszövet és lakástextil, Meritum Kft., CsárdaTex Kft., Lénárd Kft. – együttműködésével közel húsz textiltervező iparművész fejlesztése valósult meg. DESIGN- ÉS MŰVÉSZETI EGYETEMEK RÉSZVÉTELE A kiállítás külön egységeként ismerkedhetnek meg a látogatók a különböző design- és művészeti egyetemek – köztük The Academy of Fine Arts and Design in Bratislava: Studio of Art Design, Studio of Fiber Art, Studio of Glass, Studio of Industrial Design, Studio of Interior Design, Studio S+M+L-XL – Metal and Jewel, Studio of Textile Design; Budapest Metropolitan Egyetem; Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, Design Intézet; Pécsi Tudományegyetem: Vizuális Ismeretek Tanszék; Soproni Egyetem: Alkalmazott Művészeti Intézet – hallgatóinak munkáival.

Alkotó: Veronika Syřišťová - Fotó: Radnóti TamásAlkotó: Lőrincz Réka - Fotó: Radnóti Tamás


Ékszertervezők

A tavalyi siker folytatásaként ismét bemutatkozási lehetőséget kapnak ékszertervezők, ezúttal a pilseni Ladislav Sutnar Faculty of Design and Art of the University of West Bohemia Metal and Jewel tanszékén készült darabok állnak a fókuszban. Az ékszertervezők kiválasztásában neves kurátorok vettek részt: Cornelie Holzach, a pforzheimi Schmuckmuseum igazgatója; Elisabeth Heine, a pforzheimi Schmuckmuseum megbízott kurátora; Susanne Hammer ékszertervező művész; Dan Pierșinaru, az AUTOR (Bukarest) művészeti igazgatója; Spengler Katalin művészeti író, gyűjtő; a H6 ékszertervező csapat; az Ékszerek Éjszakája Budapest; valamint a Határtalan Design szervezői.

Határtalan Design Díj

Az eseményhez kapcsolódóan idén is sor került a Határtalan Design Díjak átadására. Az elismerés célja, hogy felhívja a figyelmet a designban rejlő potenciálra, a mecenatúra jelentőségére. A díjak odaítélésében szakmai zsűri segítette a szervezők munkáját. A Csomay Zsófia Ybl-díjas építész, belsőépítész, érdemes művész, Elisabeth Heine, a pforzheimi Schmuckmuseum megbízott kurátora, Komáromi Ákos a Laguna Lakástextil Nagykereskedés tulajdonosa, valamint Zalavári József DLA, habil, Ferenczy Noémi-díjas formatervező művész, egyetemi docens, AMI, Sopron alkotta grémium három tervezőnek ítélte oda az elismerést, amelyhez a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt. ajánlott fel jelentős támogatást. 

A CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt. fiatal vállalatként kiemelten kezeli a mecenatúrát, a feltörekvő tehetségek támogatását. A vállalat irányelvei között szerepel a civil felelősségvállalás és az innováció, amelyek a Határtalan Design díj alapvető értékeit is képezik. Busa Zoltán, a vállalat vezérigazgatója elmondta: „Együttműködésünk a Határtalan Designnal immár hároméves múltra tekint vissza. Személy szerint nagyon fontosnak tartom az ilyen jellegű rendezvények és kezdeményezések támogatását, hiszen a Határtalan Design nem csupán egy kiállítás, ahol megtekinthetjük a fiatal tehetségek alkotásait, hanem egy olyan felület számukra, ahol a nemzetközi kapcsolatépítés is fontos szerepet kap. Vállalatunknál mi is keressük azokat az alkalmakat, amikor külföldi partnereinkkel kölcsönösen megoszthatjuk tapasztalatainkat, hogy azzal segítsük egymás munkáját. Ezúton szeretnék gratulálni a díjazottaknak!”
Alkotó: Kollár ÁgnesAlkotók: Martino dEsposito, Alexandre Gaillard - Fotó: Villányi Tamás


A 2019-évi díjakat a bútor- és tárgytervezői kategóriában a lengyel Studio Malafor és a magyar Blum & Wolf nyerte, akik bruttó 300.000 forint értékű díjazásban részesültek. Ékszer kategóriában 100.000 forint értékű megosztott díjat kapott a szlovák Viktor Kováč, az Academy of Fine Arts and Design, Bratislava hallgatója valamint Tata Akhatova, a pilseni Ladislav Sutnar Faculty of Design and Art of the University of West Bohemia diákja. A textil kategória bruttó 200.000 forint értékű díját a Laguna Lakástextil Nagykereskedés jóvoltából Kollár Ágnes, a Budapesti Metropolitan Egyetem textiltervező szakos növendéke nyerte. Munkájának kivitelezését a Lénárd Kft. biztosította.

Borítókép: Jitka Ticháčková alkotása, a fotót Radnóti Tamás készítette.


  • Helyszín: Új Budapest Galéria (Bálna), 1093 Budapest, Fővám tér 11–12.
  • Időpont: 2019. május 31. – június 23.
  • Nyitva tartás: hétfő kivételével minden nap 10.00–18.00 óráig.
  • Részletes programért kattintsatok ide



Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

HÍD Tájművészeti Ösvény

HÍD Tájművészeti Ösvény

Különleges szabadtéri kiállítás nyílik Nagyvázsony és Monostorapáti között.

Fajó János ellipszisei

Fajó János ellipszisei

Fajó János ellipsziseivel találkozhatunk a Clark Ádám téren.

A fényhasználat esztétikai utópiái

A fényhasználat esztétikai utópiái

Áprilistól átalakított formában, újabb művekkel kiegészítve látható a Light Art Museum Budapest bemutatkozó tárlata.

Hirdetés