Távol-keleti inspirációk a kortárs magyar iparművészetben.

Gyulai Natália ruhakölteményeiben átlényegíti a régi kínai hagyományokat. Nem kifejezetten a látványhoz köti a ruhák inspirációit, hanem fogalmakhoz, emóciókhoz. A tervező által előállított kollekció teljesen egyedi látványt nyújt. A steppelt és hímzett alapanyagok hi-tech előállításúak, de egy kifinomult-ázsiai világot idéznek.



Európában egyedülálló módon alkalmazza a speciális shibayama technikát Tóth Zoltán ékszertervező művész. Ez az intarzia és a dombormű keveréke, ami a két műfajt úgy ötvözi, hogy annak leglátványosabb tulajdonságait emeli ki. Először a XVIII. századi Japánban alkalmazták használati és dísztárgyak készítésénél.

Tóth-Vásárhelyi Réka 2009-ben megjelent kétnyelvű, képes mesekönyve egy kokeshi baba történetén keresztül mutatja be a japán kultúrát a magyar gyermekeknek. A művész a könyv sikerén felbuzdulva kezdett el kokeshiket készíteni. Az elmúlt években számos japán, illetve hazai kiállításon mutatta be munkáit és tartott előadásokat a kokeshik tradícióiról és történetéről.

A haiku évszázadok során csiszolódott japán versforma. Írója képszerűségében pontosan és nagyon tömören rögzít egy adott pillanatot, természeti jelenséget. de benyomásait, erre adott reakcióit visszatartja, így  ezek az olvasóban születnek meg. Király Fanni ékszerei ehhez hasonló hatást gyakorolnak látványukkal a nézőre és a viselőre egyaránt. Absztrakt módon képesek kifejezni egy hangulatot és erős érzelmeket keltenek.

forrás: sajtóközlemény

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A fal ereje

A fal ereje

Baló Dániel (Murum Studio), Bene Tamás és Szüts Nóra installációja.

Megjelent A magyar mozdonygyártás nagykönyve

Megjelent A magyar mozdonygyártás nagykönyve

Hiánypótló kötet dolgozza fel a hazai mozdonygyártás történetét.

Tükör és tükröződés – fotókiállítás Veszprémben

Tükör és tükröződés – fotókiállítás Veszprémben

A Művészetek Háza Veszprém június közepéig látogatható Rorschach Image című csoportos kiállítása az elmúlt ötven év magyar fotómunkáiból válogat.

Hirdetés