Szőke Gábor Miklós az USA legnagyobb NFL csapatának, az Atlanta Falconsnak készülő szobra elhajózott Atlantába.
\r\n 

A monumentális köztéri állatszobrairól ismert szobrászművészt Szőke Gábor Miklóst, a világ egyik legnevesebb Red Dot díjas művészeti egyeteme a Savannah College of Art and Design (SCAD) kereste fel a múlt heti Super Bowl döntőt játszó, Atlanta Falcons NFL csapat megbízásából.
 
Idén nyárra készül el a 2019-es Super-Bowl-nak is helyet adó, 2 millió négyzetméteres Mercedes-Benz Stadion, amelynek főbejárata előtt fog állni a fiatal magyar szobrászművész sólyom szobra.


 
Az első látványtervek szeptemberben szivárogtak ki először Szőke Gábor Miklós szobráról, amely hatalmas méreteivel sokkolta a nemzetközi sajtót is. Ez lesz a világ eddigi legnagyobb madár szobra, amely 40 tonna rozsdamentes acélból, bronzból és könnyített betonból készül.
 
Itthon a Fradi-sas alkotójaként ismert művész már számos köztéri szobrával, installációival és bútoraival büszkélkedhet a világ nagyvárosaiban, de ez a szobor mind komplexitásában, mind léptékében túlhaladja eddigi alkotásait.
 
A 21 méteres széles, 13 méter magas szobor többezer, különböző méretű lézervágott rozsdamentes acél elemből fog állni. A sólyom karmai között egy hatalmas bronz amerikai futball labda található, amely egy ötlépcsős beton emelvényen nyugszik. Az első látványterveken jól érezhetőek a meghökkentő méretek, maga a labda tetejét sem lehet puszta kézzel megérinteni. A kolosszus teljes felületkezeléséhez 5 tonna üveggyöngyöt használnak fel. A Mercedes-Benz Stadionba érkező látogatót elsőként a sólyom fogadja, amely farkasszemet néz vele, szárnyai alatt többezer ezren lépnek be az Atlanta Falcons sportszentélyébe.


 
A munkálatok 1,5 évvel ezelőtt kezdődtek el, eddig 150 ember bevonásával, beleértve szakképzett hegesztőket, szobrászokat, lakatosokat, felületkezelőket, burkolókat, bronzöntőket, világítástervezőket, statikus mérnököket, művezetőket, lézervágókat, projekt menedzsereket, csomagolástervező és logisztikai partnereket, valamint a szobrászművész többéves, rozsdamentes acél terén széleskörű tapasztalattal rendelkező partnerét, a Panelko Kft-t.
 
“Közel 50 tervet készítettem az Atlanta Falcons számára, mire megszületett ez a szobor. Hihetetlen érzés, hogy számos nemzetközi sztárszobrász közül az én munkámat választotta megrendelőm, Arthur Blank, az Atlanta Falcons tulajdonosa és a Home Depot alapítója és tulajdonosa, miután személyesen prezentáltunk az első terveimet Atlantában.
A Falcon szobrot már most hatalmas figyelem övezi, külön öröm számomra, hogy a statikai tervektől egészen a szobor installálásáig saját csapatommal dolgozhatok és a legjobb hazai partnerekkel a saját budapesti studiómban. Megtisztelő kihívás több ezer kilométer távolságból lebonyolítani egy ekkora munkát, beleértve a szobor megtervezését, itthoni megvalósítását, majd az atlantai installás előkészítését és a szobor végleges megépítését.” - mondta Szőke Gábor Miklós szobrászművész.
 
A szobor előkészítése és a megvalósítása Szőke Gábor Miklós és partnere, Hauer Berta studiójában, a Gábor Miklós Szőke Studióban történt szigorú titoktartási feltételek között.
A Weiss Manfréd Művek területén található 100 éves téglaépületben található studió további különlegessége, hogy minden egyes bútortárgy és belsőépítészeti megoldás a szobrászművész saját tervezése, amelyet saját csapatukkal valósítottak meg. Múlt héten nyerte el az Év Irodája díjat, design kategóriában.
 
A Falcon szobor négy hatalmas, 12 méter hosszú konténerben utazik el a Gabor Miklos Szoke Studióból, először szárazföldön Németországba, ahonnan tengeren keresztül az Atlanti-óceánon át jut el Georgia déli kikötőjébe, Savannáhba, ahonnan kamionokkal érkezik Atlantába. A sólyom szobor szárazföldi és tengeri szállítását, valamint vámkezelését a DHL Globál Szállítmányozási Kft. intézi. A csomagolás és a konténerekbe való bepakolás megtervezését és lebonyolítását a Strapapack Kft végezte.
 
“A Falcon szobor tengeri szállítása több hónapos előkészületet igényelt beleértve a csomagolástervezést és a logisztikai szervezést. A méretből fakadóan gondosan be kellett modelleznünk minden egyes becsomagolt elemet, hogy beférjünk a konténerekbe, illetve a csomagolásnál figyelembe kellett vennünk a rozsdamentes acél szobor különleges felületkezelését, valamint a bronz labda anyagát, amelyek egy hónapig utaznak majd a párás-sós levegőben a konténerek belsejében. Szerencsére sikerült a szállításhoz a legjobb hazai csomagoló és nemzetközi logisztikai szolgáltató partnert megtalálnunk, így nyugodt szívvel búcsúztunk el itthon a Falcon szobortól. Egy hónap múlva közel harminc fős csapatunkkal pakolunk ki a konténerekből és kezdjük el a több hónapos építési és szobrászati munkálatokat Atlantában Szőke Gábor Miklós vezetésével.” – mondta Hauer Berta, a Falcon szobor kommunikációs és projekt vezetője.
 
A szállításról készült videót itt találja: https://youtu.be/aDo1l1jNq3M

forrás: sajtóközlemény




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Ezzel a szoborgyűjteménnyel kiléphetsz az időből

Ezzel a szoborgyűjteménnyel kiléphetsz az időből

Főszerepben az ókori görög és római építészet. 

Magyarok terveztek emlékművet Lisszabonban

Magyarok terveztek emlékművet Lisszabonban

Kovács Gábor és Nyul Dávid emlékműve az 1755-ös földrengésről emlékezik meg, mely során a város nagy része megsemmisült.

Ívek, élek, tükrök: új szobor a Corvin Sétányon

Ívek, élek, tükrök: új szobor a Corvin Sétányon

Mikus Áron Triptichon című szobra díszíti majd nyártól a Corvin Technology Park irodakomplexum udvarát.

Hirdetés