A Terreform urbanisztikai intézet alapítója 72 éves volt, a koronavírus áldozata lett.
A koronavírus-járvány áldozata lett Michael Sorkin amerikai építész, teoretikus, kritikus, a fenntartható városépítészet kutatója. A halálhírét egy New York-i kollégája, Warren James közölte a Twitteren, majd többen megerősítették – írta az Archinet.com.
Rest in Power: Michael Sorkin (1948-2020). Architect, Planner, Critic. #MichaelSorkin pic.twitter.com/ANkK3A4sm8
— Warren James (@wjames_com) March 26, 2020
„Mély fájdalommal értesültünk a kar egyik legeredetibb gondolkodójának haláláról – írta közleményben az Archinectnek Dean Lokko, a New York-i Bernard and Anne Spitzer Építésziskola dékánja, ahol Sorkin az Urban Design Programot vezette. – Sorkin halálát a koronavírus szövődményei okozták. Minden tanár és diák adózik az emléke előtt; pótolhatatlan lesz a hozzájárulása az oktatáshoz, az ösztöndíjprogramhoz és a közösséghez.”
Sorkin az elmúlt fél évszázad egyik legjelentősebb építész-gondolkodója volt, világszerte számos építészre hatott, elsősorban a tanítás révén. Számos egyetemen oktatott, köztük a Harvardon, a Yale-en, Chicagóban, a bécsi Szépművészeti Akadémián és 2007-ben a Wuhan University-n is.
A 80-as években a Village Voice építészetkritikusa volt, de az Architectural Record és a Nation számára is írt kritikákat. 2009-ben publikálta a Twenty Minutes in Manhattan (20 perc Manhattanben), a Greenwich Village-i otthonától a tribeca-i stúdiójáig tartó húszperces napi sétája során támadt gondolatai alapján. Több könyvet írt, elsősorban urbanisztikáról, fenntarthatóságról, várostervezésről és várostörténetről.
Az 1992-es esszékötete, a Variációk egy vidámparkban, amely az amerikai urbanizmus változó természetét elemzi, ma is a kortárs építészetelmélet és diskurzus meghatározó olvasmányának számít az építészhallgatók számára.
Sorkin alapította a független építészeti és várostervezési irodát, a Michael Sorkin Studiót, valamint a Terreform urbanisztikai kutatóintézetet – az utóbbi egy nonprofit stúdió és érdekképviseleti csoport, amely „olyan formákat, irányelveket, technológiákat és gyakorlatokat kutat, melyek igazságossá, fenntarthatóvá és gyönyörűvé tehetik a folyamatosan városiasodó világunkat.”
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.