A Terreform urbanisztikai intézet alapítója 72 éves volt, a koronavírus áldozata lett.  

A koronavírus-járvány áldozata lett Michael Sorkin amerikai építész, teoretikus, kritikus, a fenntartható városépítészet kutatója. A halálhírét egy New York-i kollégája, Warren James közölte a Twitteren, majd többen megerősítették – írta az Archinet.com.

„Mély fájdalommal értesültünk a kar egyik legeredetibb gondolkodójának haláláról  – írta közleményben az Archinectnek Dean Lokko, a New York-i Bernard and Anne Spitzer Építésziskola dékánja, ahol Sorkin az Urban Design Programot vezette. – Sorkin halálát a koronavírus szövődményei okozták. Minden tanár és diák adózik az emléke előtt; pótolhatatlan lesz a hozzájárulása az oktatáshoz, az ösztöndíjprogramhoz és a közösséghez.”

Sorkin az elmúlt fél évszázad egyik legjelentősebb építész-gondolkodója volt, világszerte számos építészre hatott, elsősorban a tanítás révén. Számos egyetemen oktatott, köztük a Harvardon, a Yale-en, Chicagóban, a bécsi Szépművészeti Akadémián és 2007-ben a Wuhan University-n is.

A 80-as években a Village Voice építészetkritikusa volt, de az Architectural Record és a Nation számára is írt kritikákat. 2009-ben publikálta a Twenty Minutes in Manhattan (20 perc Manhattanben), a Greenwich Village-i otthonától a tribeca-i stúdiójáig tartó húszperces napi sétája során támadt gondolatai alapján. Több könyvet írt, elsősorban urbanisztikáról, fenntarthatóságról, várostervezésről és várostörténetről.

Az 1992-es esszékötete, a Variációk egy vidámparkban, amely az amerikai urbanizmus változó természetét elemzi, ma is a kortárs építészetelmélet és diskurzus meghatározó olvasmányának számít az építészhallgatók számára.

Sorkin alapította a független építészeti és várostervezési irodát, a Michael Sorkin Studiót, valamint a Terreform urbanisztikai kutatóintézetet – az utóbbi egy nonprofit stúdió és érdekképviseleti csoport, amely „olyan formákat, irányelveket, technológiákat és gyakorlatokat kutat, melyek igazságossá, fenntarthatóvá és gyönyörűvé tehetik a folyamatosan városiasodó világunkat.”




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Várnay Marianne, az első női építészhallgató

Várnay Marianne, az első női építészhallgató

Száz évvel ezelőtt szinte nyilvános lázadásnak számított egy nőnek az építészet felé kacsintgatni, ma külön programmal hívogatják a lányokat a mérnöki és tudományos pályákra.

Így nézne ki a megújult Városmajori Szabadtéri Színpad

Így nézne ki a megújult Városmajori Szabadtéri Színpad

A pályamű a szabadtériségre, és a parkkal, természettel kialakított kapcsolatra helyezi a hangsúlyt.

Építész-belsőépítész állásajánlat

Építész-belsőépítész állásajánlat

A Földes és Társai építésziroda munkatársat keres építész vagy belsőépítész pozícióra.

Hirdetés