Az 1840-ben épült egykori raktár, majd laktanya sorsa évek óta bizonytalan.

Várhatóan a civil tiltakozás és az UNESCO figyelmeztetése sem menti meg a Bem téren álló egykori Radetzky-laktanyát a bontástól – írja az Átlátszó.hu.

Az 1840-ben élelmiszerraktárnak épült, eredetileg klasszicista stílusú épületet 1897-ben alakították át kaszárnyává. Nevét gróf Radetzky tábornagyról kapta, az épületben katonai könyvtár is működött. A Bem József tér 3. szám alatt álló épület a budai Duna-part sziluettjének részét képezi, szakszerű helyreállítása, felújítása ezért is – de nem csak ezért – lenne fontos. 180 éves fennállása során működött benne hadikórház az első világháború alatt, használta az épületet az ÁVH és a Munkásőrség is, 1989-től pedig a Magyar Demokrata Fórum székháza lett – foglalta össze az épület történetét a Tervlap.hu

Csak 2007-ben vonták ideiglenes műemléki védelem alá, ami mégsem akadályozta meg 2010-ben a bontási engedély kiadását. 2011-ben mégis teljes értékű műemléki védelmet kapott, de a telek kiemelten jó elhelyezkedése mégsem hagyta nyugodni a beruházók fantáziáját, így készülhetett el a néhány homlokzatszakasz műtárgyszerű megtartását leszámítva az épület teljes bontásával számoló irodaházterv, amelyet a HB Reavis megrendelésére a T2a Építésziroda készített 2016-ban.

Ekkor civil kezdeményezésű tiltakozás és petíció indult az épület bontása ellen, és végül 2017-ben jogerős bírósági ítélet született arról, hogy az épület műemlék, és a megkezdett bontás jogsértő volt, egyben kötelezték a tulajdonost, hogy az épületet állítsa helyre, ez azonban nem történt meg.

Az UNESCO 2019. áprilisi jelentésében külön felhívta a figyelmet a laktanya állapotára. Azt írták, „a Radetzky-laktanya tekintetében az egész épületkomplexumról – az épületbelsőket is beleértve – készítsen tanulmányt. A tervezett projektben legalább a keleti épületszárnyban meg kell tartani az épület teljes belső térszerkezetét (a lépcsőket, lépcsőházakat, födémeket és főfalakat). Minden konkrét beavatkozást előzetesen egyeztetni kell a Világörökségi Központtal.”

Az épületre azonban időközben lejárt a 2016-ban kiadott változtatási tilalom, és az Átlátszó tudósítása szerint folyamatban van a terület nemzetgazdasági szempontból kiemelt besorolásának kérvényezése, ami – a kiemelt beruházások természetét ismerve – mindenképp erős aggodalomra ad okot. 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Tisztelet a múltnak - átépítés után újjáéled a Bem tér

Tisztelet a múltnak - átépítés után újjáéled a Bem tér

A Bem téri épület városképi jelentőségű főhomlokzatát megőrzik, díszeit helyreállítják, az új funkciók kialakításával nyitottabb, befogadóbb lesz az épület.

Mégis bontható a Radetzky-laktanya?

Mégis bontható a Radetzky-laktanya?

Az 1840-ben épült egykori raktár, majd laktanya sorsa évek óta bizonytalan.

Építészetileg és történelmileg is jelentős épületek újulnak meg Kőszegen

Építészetileg és történelmileg is jelentős épületek újulnak meg Kőszegen

Összesen hét egyházi épület, hatmilliárd forintból.

Hirdetés