Ellenáll a legsúlyosabb környezeti katasztrófáknak, vízen lebegő platformokra épül, és 2050-től nagyon nagy szükség lehet rá. Ez a BIG legújabb terve, az Oceanix City.

2050-re a világ legtöbb nagyvárosának meg kell majd küzdenie az emelkedő tengerszinttel – írja a BIG a stúdió legújabb projektjéről, az Oceanix Cityről. A fenntarthatóságot maximálisan figyelembe vevő projektet az ENSZ egyik programjához (UN-Habitat) dolgozták ki.

Oceanix City - Fotó: BIGOceanix City - Fotó: BIG

Az Oceanix City lényegében egy moduláris tengeri város, egy emberkéz alkotta ökoszisztéma. A hatszögletű platformok helykihasználása is kedvező, ezen kívül rendkívül szabadon összekapcsolhatóak. Bjarke Ingels, az egyik vezető tervező szerint gyakorlatilag bármekkora várost fel lehet építeni ezekből az elemekből, ugyanakkor fenntarthatóság szempontjából a tízezres lélekszám ideális.

Tízezer lakossal számolva a város már képes megtermelni a maga számára szükséges vizet, energiát és hőt, míg a hulladékot egyenesen egy hulladékválogató és -feldolgozó állomásra szállítanák.

Optimális méret esetén félmillió négyzetméter a város területe, a platformokat a szárazföldön készítenék el, majd a tengerre szállítás után horgonyoznák őket a végső helyükre.

Oceanix City - Fotó: BIGOceanix City - Fotó: BIG

Az elképzelések szerint az építmény helyi, újratermelődő anyagokból (fa, gyorsan növő bambusz) is elkészülhet, ami a fenntarthatóság mellett „lágy, meleg érzésről gondoskodik”. Megújuló energiát a szélből, a vízből és szolárpanelekből is nyerhet az Oceanix City. A zéró-hulladék irányelv értelmében az élelmiszer jelentős részét helyben termelhetik meg.

„Minden szigethez háromezer négyzetméteres gazdaság tartozik, amit parknak is használhatnak majd a lakók” – árulta el Ingels.

A projekt során a BIG nyolc, a zöld tervezés egy-egy szakterületével foglalkozó céggel konzultált.

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Magyarok terveztek emlékművet Lisszabonban

Magyarok terveztek emlékművet Lisszabonban

Kovács Gábor és Nyul Dávid emlékműve az 1755-ös földrengésről emlékezik meg, mely során a város nagy része megsemmisült.

Bécs zöldhomlokzattal várja a nyári hőséget

Bécs zöldhomlokzattal várja a nyári hőséget

Meglévő épületek homlokzatának kizöldítésére alkalmas modulokat tesztelnek Bécsben.

Frank Lloyd Wright, az utolsó igazi amerikai

Frank Lloyd Wright, az utolsó igazi amerikai

A hatvan éve elhunyt építész saját missziójáról azt mondta, segíteni akar az embereknek megérteni, hogyan lehet a világot egy jobb hellyé tenni.

Hirdetés