Az ECHO II nemzetközi projekt „Gyárvárosi alkímiák” című kiállítása a győri Torulában tekinthető meg október 31-ig.

Négy ország – Görögország, Bulgária, Észak-Macedónia és Magyarország – több civil szervezetének együttműködésében megvalósuló ECHO II elnevezésű EU-s projekthez még a nyár elején csatlakozott az indusztriális környezetbe ágyazódó művésztér – a győri Torulában megrendezett „Gyárvárosi alkímiák” című kiállítás még október végéig látogatható.

Az ECHO II projekt célja a partnerországok egy-egy helyi hagyományának a szokásostól eltérő megközelítése és ezáltal annak előtérbe állítása, az emberekhez való közelebb vitele, amit az adott hagyomány által ihletett kortárs művészeti alkotások létrehozásával kívánnak elérni. A projekt alapelemét az art residency programok sorozata adja, amelyek mind a négy országban, egymást követően valósulnak meg. A programban a partnerországok négy-négy művésze vehetett részt, s minden helyszín, illetve alkalom esetében más-más alkotók csatlakozhattak, összesen tehát tizenhatan kaptak lehetőséget a részvételre. A művészeket minden esetben nyílt pályázat útján választották ki a festészet, a grafika, a szobrászat, a grafikai tervezés, a divattervezés és az iparművészet területeiről.


 
A Torula az art residency programok magyarországi helyszínét adja – elsődlegesen alkotási, emellett pedig kiállítási helyszínt is biztosít a projekthez. A pályázaton sikerrel szereplő négy művész idén nyáron egy hónapon keresztül alkotott a Győri Szeszgyár egykori ipari méretű torula-élesztő gyárában helyet kapó Torula Művésztér falai között. Mivel az ECHO II átfogó célja a résztvevő országok egy-egy meghatározott hagyományának kortárs művészeti eszközökkel való megjelenítése, alkotásaik inspirációját a Győri Szeszgyár 137 éves történelme – szélesebb kontextusban Győr ipari múltja, hagyományai – adták. A témaválasztás oka, hogy az egykori és a jelenleg is működő gyárak a győriek sokaságának jelenti és biztosítja a mindennapi megélhetést a mai napig. Emblematikus üzemek szűntek meg, alakultak át és épülnek manapság – az egykori és mostani ipari épületekkel, területekkel, ha nem is lépten-nyomon, de a város számos pontján találkozhatunk. Győr iparának múltja tehát tovább él, a gyárak ezer szállal szövik át társadalmat és a várost. Győr iparhoz köthető szellemi és épített örökségéből pedig kiemelkedik a Szeszgyár azzal, hogy az egyetlen, amely alapítása óta (1884) ugyanott működik.


 

A rezidencia programban résztvevők között találunk olyat, aki digitális művészeti eszközökkel nyúlt a témához, de térinstallációk, valamint pannó (fára festett nagyméretű táblakép) is készült és hagyományos festészeti eljárásokat alkalmazó művész is csatlakozott a projekthez. Munkájuk során Kiss Adrienn, a Torula rezidens alkotója volt a résztvevők segítségére, aki az ECHO II projekt kurátoraként az egyéni alkotófolyamatok támogatása mellett a műveket bemutató csoportos kiállítás megvalósításában is jelentős szerepet vállalt.

A júliusban létrehozott művek egy részét mutatja be a mostani kiállítás a Szeszgyár területén található Torula Művésztérben. Az alkotások így visszakerülnek abba a környezetbe, amelyből létrejöttek, és nem csupán a Szeszgyár alkalmazottainak, de szélesebb körben, a győri lakosság számára is láthatóvá válnak.

A Gyárvárosi alkímiák címet viselő kiállítás október 31-ig látogatható.

További részletek az esemény Facebook-oldalán.
 
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Elkészült Győrben Európa legnagyobb, tetőn kialakított napelemparkja

Elkészült Győrben Európa legnagyobb, tetőn kialakított napelemparkja

Közel ötezer háztartás éves energiaszükségletét termeli meg.

Győrben is indul a Design Hét

Győrben is indul a Design Hét

A Design Hét Győr a városban élő és alkotó tervezők munkáira összpontosít.

Veszprém európai kulturális főváros lesz

Veszprém európai kulturális főváros lesz

De a másik két magyar döntőssel, Debrecennel és Győrrel is együttműködik majd.

Hirdetés