2021. június 12-én a Szecesszió Világnapja az Iparművészeti Múzeum programjában.

A szecesszió irányzata az esztétikum új dimenzióit nyitotta meg játékos, kísérletező kedvű formáival és színvilágával. A századforduló tervezői számtalan kreatív módon jelenítették meg alkotásaikon az állatfigurákat. Az idei szecessziós világnapon a természet kerül az Iparművészeti Múzeum programjainak fókuszába: változatos programok mutatják be a korszak iparművészeti tárgyain a virágok, növényi indák, a pazar vegetáció, madár- és állatábrázolások különleges világát. 

 

A szecesszió világnapját magyar kezdeményezésre 2013 óta ünnepeljük minden év júniusában. A világnap ma már a Réseau Art Nouveau Network (RANN) nemzetközi szecessziós szervezet hivatalos programjai közt is szerepel, évről évre egy központi téma mentén csatlakoznak a résztvevő intézmények programjaikkal: az idén az állatábrázolás a szecesszióban (Animals in Art Nouveau) áll a középpontban. A szecesszió világnapja rendezvényeinek idei kiemelt helyszíne a Ráth György-villa, amelynek egész napos eseményén tárlatvezetések, múzeumpedagógiai programok és interaktív workshopok várják az érdeklődőket.

A Bizarr szecesszió workshopja a Ráth-villában a szecesszió által kifejezetten kedvelt páva-, szitakötő-, pillangó- és kígyóábrázolásokra fókuszál.

A SzecessziZoo szabadtéri zoopedagógiai foglalkozásai kicsik és nagyok számára délelőtt a Normafánál, délután pedig a Margitszigetről indulnak.

 A Ráth György-villában A mi szecessziónk című kiállításon a gyűjtemény állatalakos műtárgyaira fókuszáló kurátori tárlatvezetésekkel, a villa kertjében az Apródok állatos műhelye kreatív programjával – állatmintás kitűző, pillangós ablakdísz, pávatollas fejdísz készítésével – várják az érdeklődőket.

 

„A szép mindig bizarr" című előadáson Nagy Sándor, valamint Krieger Béla alkotásai révén kap képet az érdeklődő a fantázialények különleges világáról.

A „Divat, stílus, szecesszió – egy kiállítás születése" című előadáson bepillanthatnak a közelgő szecessziós viseletkiállítás kulisszái mögé.

A program túlnyúlik a villa keretein, hisz a főváros szecessziós építészeti öröksége lehetőséget ad városi sétákra is. A Belvárosi vadon a város ismert vagy kevéssé ismert épületein a hazai vadvilág és távoli tájak állatábrázolásainak felfedezésére indul majd. A Gresham-palota kapuját díszítő pávák és a Postatakarékpénztár homlokzatát díszítő ornamensek feltérképezése kihagyhatatlan szombat délelőtti sétaprogramnak ígérkezik.

Részletes program hamarosan elérhető a múzeum honlapján

Ráhangolódásként pedig a Határtalan szecesszió – A szecesszió emlékei az egykori Osztrák-Magyar Monarchia területén című kisfilmet ajánljuk, amely Bécs, Budapest, Ljubljana, Zágráb, Szeged, Szabadka és Nagyvárad építészetét idézi fel.

 

 

 

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Újra látogatható Nancy első art nouveau épülete

Újra látogatható Nancy első art nouveau épülete

Nemcsak egy család lakhelye volt, de szellemi központ is egyben.

Felújították és bővítették a kaposvári Csiky Gergely Színházat

Felújították és bővítették a kaposvári Csiky Gergely Színházat

A 108 éves szecessziós épület új előcsarnokot, és világviszonylatban is korszerű színpadtechnikát kapott.

Aki nem csak megálmodta a Tündérpalotát

Aki nem csak megálmodta a Tündérpalotát

151 éve született Kőrössy Albert Kálmán építész, a magyar szecesszió jelentős képviselője. 

Hirdetés