Ingyenes és inkluzív

Csaknem négy év felújítás után, 2023. december 6-án újra megnyitja kapuit a látogatók előtt Bécs helytörténeti múzeuma, a Wien Museum. Az inklúzió és akadálymentesség jegyében újragondolt és felújított kiállítóhely állandó tárlatát ingyen lehet megnézni. 

„Nem privilégiumnak, hanem jognak kell lennie, hogy az ember hozzáférhessen mindahhoz a tudáshoz, amelyből megismerheti annak a városnak a történetét, amelyben él”

– mondta Matti Bunzl, a Wien Museum igazgatója az osztrák közszolgálati médiának, az ORF-nek annak kapcsán, hogy csaknem négy év felújítás után az inklúzió jegyében nyit hamarosan újra az osztrák főváros helytörténeti múzeuma. 

 

Ez azt jelenti, hogy a város történetét az őskortól napjainkig három szinten és összesen háromezer négyzetméteren bemutató állandó kiállítás ingyenesen lesz látogatható. Ezzel a Wien Museum az első olyan közintézmény Ausztriában, amely erre az útra lép. 



Az állandó tárlat mellett különböző ingyenes programokkal várják az iskolai csoportokat és a családokat is. A gyerekek és fiatalok érdeklődését a város történelme iránt különböző érzékszervekre ható, különböző kompetenciákat igénylő workshopokkal igyekeznek felkelteni, amelyek modulszerűen épülnek egymásra.

Az önálló kutatásra, gondolkodásra és eszmecserére ösztönző programok olyan témákat dolgoznak fel a város történetén keresztül, mint a jövő múzeuma, az 1900-as évek Bécse vagy a nemzetszocializmus az osztrák fővárosban. De gondoltak azokra a felnőtt látogatókra is, akik szeretnek lassan végigbarangolni egy múzeumon, egy-egy tárgynál megállva, hogy elmerenghessenek a saját emlékeik felett. Őket a „Wien Museum lelassítva” című beszélgetős tárlatvezetéssel várják. Akik pedig szeretnek kreatívak lenni, azok a „Wien Museum kreativ” című program keretében – a kiállítás megtekintése után – maguk is alkothatnak valamit a műtermek egyikében. 


A megújult Wien Museum egy közösségi galériának is otthont ad, ahol a város különböző közösségeinek nyílik lehetősége arra, hogy bemutassák az őket foglalkoztató kérdéseket, problémákat. Az első ilyen tárlat december 6-tól „Perspektívaváltás” címmel látható majd. 

Az új épületrész legfelső szintjén, 1200 négyzetméteren kapnak helyet az időszaki kiállítások, amelyek Bécs jelenével és jövőjével foglalkoznak. Ezekre külön jegyet kell váltani. A régi és új épületrészt egy üvegezett terasz köti össze, ahonnan varázslatos kilátás nyílik a barokk Karlskirchére és a Karlsplatz szines nyüzsgésére. 

De nemcsak a kiállítási program, a múzeum koncepciója inkluzív, hanem az egész épület és a kiállítások is. Az intézmény inklúziós megbízottja szorosan együttműködik a különböző fogyatékossággal élő embereket képviselő szervezetekkel, így tapintható kiállítási tárgyak, Braille-írás, nagy betűkkel nyomtatott szövegek, indukciós hurok és kölcsönözhető kerekesszékek teszik lehetővé, hogy a múzeumlátogatás tényleg mindenkinek élmény legyen. Ráadásul a hagyományos mozgássérült mosdó mellett egy olyan vécé is helyet kapott az épületben, amelyet halmozott fogyatékossággal élő emberek is használni tudnak a különböző funkcióknak köszönhetően. Ez Ausztria első úgynevezett Toilette-für-alle mosdója, amely az ENSZ fogyatékossággal élő emberek jogairól szóló konvenciójának megfelelően lehetővé teszi, hogy a sérülésük mértékétől függetlenül ők is korlátozások nélkül vehessenek részt a társadalmi életben. 
 

Az 1959-ben Oswald Haerdtl tervei alapján átadott épület felújításakor és kibővítésekor – csaknem megduplázták az alapterületét – ugyanilyen fontos szempont volt a fenntarthatóság. Harminc földszonda, napelemek, intelligens műszaki megoldások – például a látogatók által leadott hő felhasználása, agyagburkolat a falakon – biztosítják az épület környezetbarát energiaellátását, valamint hűtését és fűtését. 

A 108 millió euróból megújult és kibővített épület átalakítási munkái 2020. július 10-én kezdődtek. A 2015-ben kiírt tervpályázatra 26 ország 274 építészirodája nyújtott be pályázatot, a megbízást végül az osztrák Certov, Winkler+Ruck építészcsapat nyerte el. Akárcsak az épület, megújult az előtte található Resselpark is. 



Forrás: sajtóanyag

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A pályázók kétharmada nyert az idei Várépítőn

A pályázók kétharmada nyert az idei Várépítőn

Országszerte az idei éveben 18 gyermekintézménynek és 1 műemléknek jut támogatás az építőipar legrégebbi jótékonysági összefogása jóvoltából

Átadták a felújított Rumbach Sebestyén utcai zsinagógát

Átadták a felújított Rumbach Sebestyén utcai zsinagógát

Az ICOMOS-díjjal is elismert, nemzetközi jelentőségű műemléképület felújítása 3,2 milliárd forintból valósult meg. 

Ne burkolj, ne fess!

Ne burkolj, ne fess!

Körforgásos irányelvek mentén újította fel új stúdióját az idén 25 éves Bánáti + Hartvig Építész Iroda.

Hirdetés