Új könyv a brit modernizmusról.

Modern Buildings in Britain: A Gazetteer címmel jelent meg Owen Hatherley albuma, amely széles válogatást nyújt Nagy-Britannia brutalista építészetéből. A szerző hazájában és nemzetközileg is elismert szakíró, a modernizmus avatott ismerője. Európa és az Egyesült Királyság városait bebarangoló művei nem pusztán ismertetések, mindig szolgálnak újdonsággal, személyes véleménnyel vagy épp kritikával. 
 

Coleg Harlech, Colwyn Foulkes and Partners, 1970-73

Modern Buildings in Britain: A Gazetteer című munka minden értelemben súlyos darab, nem gyömöszölhetjük a kabátzsebbe városnézés közben. Az eredeti felkérés Nagy-Britannia legismertebb modern épületeinek bemutatására szólt, ám menet közben Owen Hatherley azon kapta magát, hogy új és új csodákra bukkan. Ezek a kevésbé ismert házak vetekedtek híres társaikkal, így a tematika kibővült. 
 

CKözponti könyvtár, Grimsby, Borough Architect J.M Milner, 1966-68

A 600 oldalas munka kifejezetten személyes válogatás, amelyben rejtett kincsek is felbukkannak. A szerző nem mulasztja el dicsérni a szokatlant, és ostorozni a nyárspolgári elutasítást, vagy jobb esetben közönyt, amely ezeket az  épületeket gyakorta kíséri. Lényeglátó megállapításai sokat hozzátesznek a korszak képéhez. 
 

Clifton Katedrális, Percy Thomas Partnership, 1965-1972Burdock Way, Halifax, 1970-1973


A könyv megjelenését a fotográfus, Chris Matthews kiállítása kíséri. A Wide Angle: Modernist Buildings in Britain, azaz Nagylátószög: Modernista épületek Nagy-Britanniában című tárlat Matthews esztétikai zarándokútját mutatja be, melyet egyébként a pandémia idején bonyolított le a Hatherley által kiválasztott épületek között. 
 

South Bank Coke Oven Tower, Middlesbrough, Simon Carves Otto, 1956-57

Egyedül voltam, mindenki otthon dolgozott. Fantasztikus volt a munka, minden homlokzat más és más, mégis az egész drámai egységet alkot, ahogy kiemelkedik a domboldalból – mondja Matthews a Truro-i Városházáról, melyet 1963-66 között tervezett FK Hicklin.

Az említett épület elkerülte a brutalista házakkal szembeni ellenszenv csapásait, mivel a történeti városközponttól távol épült fel. Hatherley egyaránt elítéli a betonépítészet fetisizálását, és negligálását is. Hibának tartja, hogy nincs párbeszéd ezen épületek értékeiről, például a téralakítás terén elért pozitív eredményeikről. A könyv egészen napjainkig kalauzol, bizonyságát adva, hogy az utólagos építészeti bölcsesség csak akkor ér valamit, ha megfelelő kritikus szájából hangzik el.
 

Városháza, Truro, FK Hicklin, 1963-66

A kötetbe erre a linkre kattintva nézhettek bele.

 

Forrás: Wallpaper




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Betonhidat nyomtattak Sanghajban

Betonhidat nyomtattak Sanghajban

Két robotkaros 3D nyomtatóval, mindössze 450 óra alatt nyomtattak egy több mint 26 méter hosszú gyalogoshidat Kínában. A számítások szerint a hagyományos építésnél 33 százalékkal került kevesebbe printelni. 

Metróállomás a norvég erdő közepén

Metróállomás a norvég erdő közepén

A Sporaarchitects, karöltve az Austigard Arkitektur csapatával egy igazi álom metróállomást álmodott meg Skøyenbe. 

Világhírű irodák képviselői a SHARE Budapest 2021 rendezvényen

Világhírű irodák képviselői a SHARE Budapest 2021 rendezvényen

Nemzetközi Építészeti és Műszaki Fórum 2021. november 23 -án a Budapest Marriott Hotelben.

Hirdetés